Informacja w sprawie warunków przyjęcia i funkcjonowania Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Szydłowcu ul. Kolejowa 78
- Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczy jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą. Realizuje świadczenia zdrowotne na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej oraz umowy zawartej z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Fundusz Zdrowia.
- Świadczenia zdrowotne udzielane pacjentom finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi pacjent zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2015r. poz. 581 art.18.1 z póź.zm.)
- Świadczenia gwarantowane z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej udzielane są świadczeniobiorcy, który w ocenie skalą Barthel otrzymał 40 lub mniej punktów (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej Dz. U. z 2013r. poz.1480 z póź. zm.
- Do Zakładu pacjenci przyjmowani są zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2012r. poz. 731)
- Do Zakładu przyjmowani są chorzy wymagający całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych , które przebyły leczenie szpitalne i mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego a nie wymagają hospitalizacji. Ze względu na stan zdrowia, stopień niepełnosprawności brak jest u nich możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym, są niezdolne do samoopieki, wymagają profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji oraz zapewnienia opieki pielęgniarskiej, którzy w ocenie według skali Barthel uzyskali 40 pkt. lub mniej.
- Do ZPO nie może być przyjęty pacjent uzależniony od alkoholu lub środków psychoaktywnych, z chorobą psychiczną oraz z chorobą nowotworową. Do Zakładu nie mogą być przyjmowani chorzy kwalifikujący się do domów pomocy społecznej lub u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest trudna sytuacja socjalno-bytowa.
- W trakcie pobytu pacjent jest poddawany zabiegom pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym oraz leczniczym
- Skierowanie do ZPO wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na wniosek pacjenta lub opiekuna prawnego.
Do wniosku należy dołączyć:- Skierowanie do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego
- wywiad pielegniarski
- zaświadczenie lekarskie
- skala Barthel,
- decyzja organu emerytalno – rentowego, decyzja o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej,
- wniosek o wydanie skierowania do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego
- oświadczenie zgody na potrącanie opłat za pobyt
- kserokopia dokumentacji medycznej (np. karty informacyjne z pobytu w szpitalu, wyniki ostatnich badań diagnostycznych itp.).
- kserokopia legitymacji emerytalnej ZUS lub KRUS
- Podstawowy pakiet świadczeń udzielanych w Zakładzie obejmuje:
- świadczenia lekarskie
- świadczenia pielęgniarskie
- świadczenia rehabilitacyjne w podstawowym zakresie na zlecenie lekarza w dni powszednie
- świadczenia psychologa
- terapię zajęciową
- leczenie farmakologiczne
- leczenie dietetyczne zgodnie ze wskazaniem lekarza zakładu
- zaopatrzenie w środki pomocnicze i otropedyczne
- zapewnienie podstawowych badań diagnostycznych zleconych przez lekarza Zakładu
- zapewnienie transportu sanitarnego w dniu wypisu z Zakładu lub w dniu skierowania chorego do szpitala lub na konsultację z wyłączeniem stanów nagłych
- edukację zdrowotną polegającą na przygotowaniu pacjenta do samoopieki i pielęgnacji w warunkach domowych.
- Pacjent wyraża zgodę na potracenie należności za pobyt w ZPO w wysokości 250 % najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu. Pacjent zobowiązuje się do poinformowania o każdorazowej zmianie swoich dochodów Kierownika Zakładu. W przypadku gdy wysokość świadczenia nie pokrywa kosztów wyżywienia i zakwaterowania, pacjent nie dopłaca do pobytu w ZPO
- W zakładzie jest pełne obłożenie 40 łóżek, nie ma wolnych łóżek, obowiązuje kolejka oczekujących.